نبیه بری: لبنانی‌ها شریک فروش فلسطین نمی‌شوند

لبنان – (الابدال): در اولین واکنش رسمی لبنان به اظهارات اخیر فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا درباره سرمایه‌گذاری‌ها در «معامله قرن»، رئیس پارلمان این کشور گفت، کسی سکوت بیروت را به معنای همراهی با این «پیشنهاد مسموم» قلمداد نکند.

«جرد کوشنر» داماد و فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا شنبه (دیروز) مدعی شد که در طرح صلح پیشنهادی آمریکا طرحی 5 میلیارد دلاری وجود دارد که بر اساس آن کرانه باختری به نوار غزه متصل می‌شود.

بر اساس گزارش وبگاه «العهد»،‌ «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در اولین واکنش رسمی این کشور به اظهارت کوشنر گفت: برخی سکوت رسمی لبنان را به معنای این پیشنهاد مسموم قلمداد نکنند، تأکید می‌کنیم تنها سرمایه‌گذاری که در لبنان جایی ندارد، سرمایه‌گذاری به حساب مسأله فلسطین و حقوق ملت فلسطین است؛ حقوقی شامل بازگشت به سرزمین و ایجاد دولت مستقل فلسطین با مرکزیت قدس شریف.

بری در ادامه افزود، اگر برخی گمان می‌کنند اشاره به میلیاردها دلار می‌تواند لبنانِ تحت فشار اقتصادی را فریب دهد، در اشتباه هستند.

وی خطاب به کوشنر اعلام کرد: لبنانی و لبنانی‌ها به شاهدان دروغین یا شرکای فروش فلسطین با بهای ناچیز نمی‌شوند و مسجدالاقصی و کلیسای «المهد» (واقع در قدس) قبل از اینکه مسأله‌ای جغرافیایی باشد، مسأله‌ای آسمانی است.

واکنش حماس

بر اساس گزارش وبگاه «النشره» «احمد عبدالهادی» نماینده حماس در لبنان موضع نبیه بری در رد معامله قرن و نشست منامه را ستود و از سران دیگر کشورهای عربی درخواست کرد از شرکت در نشست منامه (4 و5 تیرماه) منصرف شوند و مواضعی مشابه داشته باشند. 

معامله قرن، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه «اسرائیل» با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

 «جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در روند سازش از تاخیر در رونمایی از طرح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن خبر داد. وی در پیامی در توئیتر نوشت: «معتقدم که ما انتشار طرح صلح ترامپ را تا پس از تشکیل کابینه جدید اسرائیل در ماه نوامبر به تاخیر خواهیم انداخت.»

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن